Ateraz życie

podsumowanie warsztatów WIOSNA

wiosna2
1

kwiecień 2024

„I WARSZTATY EKOLOGICZNE DLA SENIORÓW DOLNEGO ŚLĄSKA – ZA NAMI“

W miasteczku Radków, leżącym w malowniczej dolinie rzeki Pośna, u stóp najwyższej góry Gór Stołowych – Szczelińca Wielkiego, 12 kwietnia 2024 r. odbyły się pierwsze warsztaty seniorów w ramach projektu „Warsztaty ekologiczne i aktywizacja turystyczno-rekreacyjna seniorów Dolnego Śląska”, organizowane przez naszą Fundację. Projekt jest serią zajęćstanowiących integralną część dłuższego procesu proekologicznej edukacji i działań w układzie czterech pór roku: wiosna-lato-jesień-zima. Założeniem jest przede wszystkim kształtowanie świadomości ekologicznej, upowszechnianie wiedzy oraz utrwalanie proekologicznych postaw. W warsztacie WIOSNA pn. „Fascynujące owady zapylające”, będące częścią ww. projektu, udział wzięło ponad 75 seniorów i seniorek z Wrocławia oraz Radkowa. Zajęcia zostały podzielone na dwie części – stacjonarną (prelekcje) i terenową (obserwacja bezpośrednia).
Podczas prelekcji przedstawiona została najwyższa forma chrony przyrody jaką jest ParkNarodowy Gór Stołowyc omówione zostały zasady funkcjonowania parku narodowego,rzadkie oraz chronione gatunki roślin i zwierząt Gór Stołowych, a także zasady poruszania się na terenie parku. Uczestnicy warsztatów zapoznali się z tematyką związaną z owadami zapylającymi, ich środowiskiem, cyklem życia, zagrożeniami. Omówione zostały również sposoby niesienia im pomocy. Dodatkowo przedstawione zostały sposoby na zbudowanie małych uli dla niewielkich pszczół – murarek. Omówiona została ekologia oraz życie drobnej osy samotnicy, która w charakterystyczny sposób zabudowuje swoje gniazdo. Warsztat przeplatany był rożnymi formami aktywności typu pytania, dyskusja, zadania w formie krzyżówek, quizów.

Z kolei warsztaty terenowe rozpoczęły się od przemarszu w formie nordic walking/spaceru na teren Parku Narodowego Gór Stołowych. Na tym terenie od wielu lat pracownicy Parku starają się wprowadzić bartnictwo (nawet na terenie samego ośrodka), dlatego wędrówka rozpoczęła się od ogrodu roślin nektarodajnych oraz kwietnej łąki. Uczestnicy udali się na spacer na łąki pasterskie i na masyw Pustelnika w poszukiwaniu naturalnie występujących chronionych gatunków roślin i owadów. W trakcie spaceru przeprowadzone zostały zajęcia zielarskie, podczas których każdy uczestnik miał okazję rozpoznać najpospolitsze rośliny występujące w górach, poznać ich ekologię, biologię oraz właściwości. Wracając ze wsi Pasterka grupa odwiedziła podnóże Szczelińca Wielkiego, gdzie przy okazji omówiona została geologia Gór Stołowych. Uczestnicy mogli również rozpoznać (poznane na warsztatach stacjonarnych) wszystkie występujące drzewa podczas spacerowania, a prelegent dodatkowo przedstawił ich ekologię, charakterystykę oraz różne ciekawostki.
Na zakończenie warsztatów, ich uzupełnieniem, było zgłębienie tematu lasu i drzewa poprzez, przedstawione w formie zagadnień, ciekawostki „z życia lasu”: – „Od nasionka do drzewa – czyli jak rośnie las” – „Dla przyrody, dla ludzi, dla gospodarki – funkcje lasów i ich znaczenie” Warsztaty zakończyły się podziękowaniem dla każdego uczestnika za aktywny udział w zajęciach, wręczeniem dyplomów oraz nagród dla zwycięzców przeprowadzonych konkursów. Warto dodać, że partnerem Projektu jest Gmina Radków oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, dzięki któremu Fundacja otrzymała dofinansowanie na przeprowadzenie całego Projektu.

Warsztaty ekologiczne – część II „LATO – Na dobrych Fundamentach” już wkrótce, bo 14.06.2024 r. na terenie miasteczka Radków.
Więcej informacji o II warsztacie.

Zapraszamy !!!

GALERIA