podsumowanie warsztatów LATO
czerwiec 2024
„II WARSZTATY EKOLOGICZNE DLA SENIORÓW DOLNEGO ŚLĄSKA – ZA NAMI”
W warsztacie LATO pn. „Na dobrych fundamentach” udział wzięli seniorki i seniorzy z Wrocławia oraz Gminy Radków. Zajęcia zostały podzielone na dwie części – stacjonarną (prelekcje) i terenową (obserwacja bezpośrednia). Podczas prelekcji przedstawiony został temat ochrony środowiska, wtym recyklingu oraz idei „zero waste”. Omówiony został problem powstawania tysięcy ton odpadów każdego dnia, a także sposoby ograniczenia powstawania odpadów. Prelegent wyjaśnił uczestnikom zagadnienie rycyklingu i koniecznej selekcji odpadów, w tym przybliżył proces przetwarzania odpadów z produktów wycofanych z eksploatacji, w celu ponownego wprowadzenia do obiegu niektórych materiałów i użycia ich do produkcji nowych produktów. Na przykładach różnychproduktów przedstawił materiały, które nadają się do ponownego wykorzystania i sposób ich oznakowania symbolem recyklingu. W ramach aktywności i przerwy w przyswajaniu teorii, uczestnicy wspólnie wymieniali się pomysłami, doświadczeniami wykorzystania niektórych odpadów np. do tworzenia dekoracji czy praktycznych rzeczy do wykorzystania w życiu codziennym. Warsztat przeplatany był rożnymi formami aktywności typu pytania, dyskusja, zadania w formie krzyżówek, quizów itp.
Warsztaty terenowe rozpoczęły się od przemarszu uczestników w formie nordic walking/spaceru przez miasto Radków, w czasie którego przewodnik opowiedział pokrótce o historii miasta królewskiego jakim jest Radków. W trakcie spaceru przewodnik przedstawił dobre praktyki proekologiczne miasta oraz to w jaki sposób sąsiedztwo Parku Narodowego wpływa na życie mieszkańców. Uczestnicy odwiedzili ogrody pokazowe, szkółki drzew i krzewów oraz rabaty z roślinami jednorocznymi i wieloletnimi, a przy tym prelegent omówił historię szkółki i jej znaczenia w regionie. Poruszona została tez tematyka wolnej przestrzeni w ogrodzie oraz jakie rośliny dobrze tolerują niekomfortowe warunki wodne. Uczestnicy zapoznali się ze sztuką zakładania ogrodów w zgodzie z naturą, poznali tajniki doboru roślin do warunków glebowych i klimatycznych panujących w ogrodach (mieli również możliwość zakupienia sadzonek roślin ozdobnych na balkony/tarasy czy do ogrodów przydomowych). Jako ciekawostkę prelegent omówił dobre praktyki w zakładaniu ogrodów, ogródków balkonowych, jak również dobre praktyki w zapraszaniu do ogrodu ptaków oraz małych ssaków i zapewnianiu im bezpieczeństwa.
Na zakończenie warsztatów, ich uzupełnieniem, była kontynuacja tematu lasu i drzewa poprzez, przedstawione w formie zagadnień, ciekawostki „z życia lasu” – poruszone tematy to „Ogień wróg lasu – ochrona przeciwpożarowa w lesie”, „Jak uniknąć pożaru w lesie”, „Co to są pasy przeciwpożarowe”.
„Jak dbać o las – czy w lesie przerywamy drzewa jak marchewkę w ogródku”. Warsztaty zakończyły się podziękowaniem dla każdego uczestnika za aktywny udział w zajęciach, wręczeniem dyplomów oraz nagród dla zwycięzców przeprowadzonych konkursów. Warto dodać, że partnerem Projektu jest Gmina Radków oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, dzięki któremu Fundacja otrzymała dofinansowanie na przeprowadzenie całego Projektu.
Warsztaty ekologiczne – część III „JESIEŃ – Lubię jesień”, odbędą się w dniu 04.10.2024 r. na terenie miasteczka Radków i Ścinawki Górnej. Więcej informacji o III warsztacie.
Zapraszamy !!!
GALERIA
Facebook: https://www.facebook.com/foswroclaw
X: https://twitter.com/WFOSiGWWroclaw